Login
Lost Password?

Register

Login Register
Premium Link Generator - All in One Cloud-Downloading

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook’ta Dayınızı Etiketlemeyin!
Author Message

MiMar_BeY
Senior Member
*


Posts:   56
Joined:   08.03.2017
Reputation:   259
Status:   Offline
Location:
Post: #1
Facebook’ta Dayınızı Etiketlemeyin! - 24.05.2017, 21:58

BTK, Son zamanlarda artan dolandırıcılık yöntemlerine dikkat çekmek için önemli bir açıklama yaptı. Sosyal medyada kullandığınız şifrelerin nasıl olması gerektiğine de değinen BTK, sosyal medyadaki paylaşımlarda kişilerin dayısını etiketlemesinin çok büyük bir güvenlik açığını ortaya çıkartacağını söyledi.

Kolay Tahmin Edilecek Şifreler Koymayın
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Sosyal medyada kullanılan şifrelerin doğum tarihi, doğum yeri, telefon numarası veya ardışık sayılar olmaması gerektiği vurgulandı.

“Basit şifreler kendimiz hakkında bilgi içeren ve tahmin edilmesi oldukça kolay olan şifre kombinasyonlarıdır. Mesela 1974 doğumlu, Antalyalı bir internet kullanıcısının şifresini ‘antalya07’ veya ‘antalya1974’ olarak belirlemiş olma ihtimalini düşünebiliyor musunuz? Yakın zamanda yapılan bir araştırmada bile internet ortamında ‘123456’ şifre kombinasyonunda birçok internet kullanıcısının internet aktivitelerini yürüttüğü ortaya çıkmıştır. Unutulmamalıdır ki, sosyal ağların da gelişimine paralel olarak insanlar çok daha büyük bir siber dünyada birçok kişisel bilgisini (resimleri, videoları, kendi hakkında bilgileri, doğum yerini, doğum tarihini, okulunu, işini vs.) artık rahatlıkla doğrudan veya dolaylı yönden internette paylaşabilmektedir.”


Sosyal Medyada Sakın Dayınızı Etiketlemeyin
Eğer tanımadığınız kişilerin sizi eklemesine izin veriyor yada paylaşımlarınızı herkesin görmesine izin veriyorsanız. Dayınızı fotoğraflarınızda etiketlemeyin. Aynı şekilde dayınızı aile listesine eklemek de aynı güvenlik açığını vermenizi sağlar. Çünkü dayınızın soyadı sizin annenizin kızlık soyadını ele veriyor. Birçok güvenlik önlemi olan işlemlerinizde bu soruyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu bilginin dolandırıcıların eline geçmesi çok büyük bir faciaya yol açabilir. Bu yüzden sosyal medyada dayınızı belirtmeniz annenizin kızlık soyadını ifşa etmenize yol açıyor.

“Dayınızı ve dayınızın oğlunu Facebook’ta etiketlediğinizi düşünün. Listenizde 500 arkadaşınız varsa bu 500 arkadaşınızla da anne kızlık soyadınızı paylaştığınızın farkında mısınız? Hatta Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı yapmadıysanız bütün internet coğrafyasına bu bilgileri paylaştığınızın farkında mısınız? Bakın çok uğraşmadan bankacılık işlemlerinizde kullanılan çok kritik bir bilginizin cevabına ulaştık. Üstelik doğrudan paylaşmadığınızı düşündüğünüz bir kişisel bilginize ulaştık. İşte şifre tahmini de böyledir. Basit şifrelerinizi sizi tanımadan bile birtakım kişisel bilgileriniz aracılığıyla tahmin etmek, deneme-yanılma yapmak çok da zor değil. Hele bir de kötü amaçlı kişiler tarafından şifrelerinizin ele geçirilip hesaplarınızın çalınması durumunda başınıza gelebilecekleri tahmin edebiliyor musunuz? Zor (tahmin edilmesi güç) şifreler belirleseniz bile internette farklı hesaplar için aynı şifreler belirlemeniz, büyük bir güvenlik açıklığıdır. Çünkü bu şifrenizin zor olsa da kırılması durumunda birden fazla hesabınız kötü amaçlı kişilerin eline geçmiş olacaktır.
Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)


Powered By MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
Theme designed by Marvel (Sidebar created by Yaldaram - Yaldaram.com)
Copyright © 2021 Premium Link Generator - All in One Cloud-Downloading - All rights reserved.