Login
Lost Password?

Register

Login Register
Premium Link Generator - All in One Cloud-Downloading

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BTK, Yurt Dışından Telefon Getirenler için Açıklamada Bulundu
Author Message

MiMar_BeY
Senior Member
*


Posts:   56
Joined:   08.03.2017
Reputation:   259
Status:   Offline
Location:
Post: #1
BTK, Yurt Dışından Telefon Getirenler için Açıklamada Bulundu - 25.05.2017, 20:26

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

BTK’nın yaptığı açıklamada yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt süresini ülkeye girişinden 120 gün içerisinde yapılması gerektiğini ayrıca 2 yıl içinde ülkeye getirilen 2. telefonun kayıt işlemlerinin yapılmayacağını açıkladı. Bununla birlikte 120 günü geçen telefonların da kayıt işlemleri yapılmayacak. Süreye ilişkin bildirimleri cihaza SMS yoluyla işletmeler tarafından göndereleceğini açıklayan BTK, 2017 yılı harç ücretini 149,20 ₺ olarak belirledi.

18 Yaşından Küçük Yolcular da Beraberinde Cihaz Getirebiliyor

18 yaşından küçük kişilerin de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilme ve kendi adlarına kayıt yaptırma hakkı bulunmakta, bu kişiler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak “Çocuğumun bilgileri” ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek ve 18 yaşından küçük kişinin bilgileri kullanılmak suretiyle gerçekleştirilebilmektedir.
BTK ✔ @BTKbasin
Yurt dışından getirilen elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin açıklama. https://goo.gl/qOBNMD

BTK’nın Yaptığı Basın Açıklamasının Tamamı:

“Türkiye’de de dünyanın her yerinde olduğu gibi mobil akıllı cihazlar oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çerçevede Türkiye’de yoğun ilgi gören mobil akıllı cihazlar ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından online IMEI sorgulama hizmeti sunulmaktadır. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması işlemlerinde vatandaşlarımızın sorun yasamaması adına aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemlerinin yolcunun Türkiye’ye giriş tarihi itibariyle 120 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Kişilerin son iki takvim yılı içerisinde yurtdışından başka bir telefonu getirerek kayıt altına aldırmış olması veya yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün geçmiş olması halinde kayıt işlemleri yapılamamaktadır. İşletmeciler tarafından süreye ilişkin bilgilendirmeler de, cihaza SMS formatında 30’ar günlük periyotlarla gönderilmektedir.

Cihazların kayıt altına aldırılması esnasında ihtiyaç duyulan IMEI numarasına, cihazın *#06# tuşlarına basılmak suretiyle ulaşılabilmektedir. Bu bilgiye daha sonra da ihtiyaç duyulması ihtimaline binaen kullanıcıların IMEI numarasını muhafaza etmelerinde fayda bulunmaktadır.

T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarasına sahip kişilerin; e-devlet kapısı (http://www.turkiye.gov.tr) üzerinden sisteme giriş yaparak, e-işlemler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan hizmetlerden öncelikle cihaz kayıt hakkını sorgulaması, cihaz kayıt hakkı mevcut ise IMEI kaydet alanındaki gerekli bilgileri doldurmak ve belirlenen harç ücreti (2017 yılı için 149,20 TL) yatırmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sadece harç bedelinin yatırılması kayıt işleminin tamamlandığı anlamını taşımamaktadır. 120 gün içerisinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen cihazlar kayıt dışı statüsüne geçerek iletişime kapatılmaktadır.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin; (diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenler) vergi dairesi ya da ilgili bankaya yatırılmış olan harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz aslı ve pasaport aslını ibraz etmek suretiyle ilgili GSM işletmecisine ait abone kayıt merkezine (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom [Avea] ) müracaat etmesi halinde kayıt işlemini yaptırabilmeleri mümkündür.

Harç ödemesi, kayıt işlemi sırasında e-devlet sistemine entegre bankalar aracılığıyla online olarak da yapılabilmektedir. Sadece harç bedelinin yatırılması kayıt işleminin yapılması anlamını taşımamaktadır. Sistem tarafından kişiye başvuru numarası verilene kadar işleme devam edilmesi gerekmektedir.

18 yaşından küçük kişilerin de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilme ve kendi adlarına kayıt yaptırma hakkı bulunmakta olup; bu kişiler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek ve 18 yaşından küçük kişinin bilgileri kullanılmak suretiyle gerçekleştirilebilmektedir.

Konu ile ilgili olarak sorularınızın 7/24 hizmet esasına dayalı olarak çalışan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0312) 294 94 94 iletilebilmesi mümkün olup Kurumumuzca IMEI kayıt hizmetinden istifade edilebilmesine ilişkin olarak hazırlanan kullanım kılavuzuna “http://www.mcks.gov.tr/Dosyalar/BTK_IME_Kayit_2017.pdf ” adresinden ulaşılabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”✍ Signature

[Image: D7l5zz.jpg]

Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)


Powered By MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
Theme designed by Marvel (Sidebar created by Yaldaram - Yaldaram.com)
Copyright © 2021 Premium Link Generator - All in One Cloud-Downloading - All rights reserved.